Београд, 17. мај 2024. године – У испуњеној сали Удружења књижевника Србије у Београду, у сарадњи са Удружењем Тимочана и Крајинаца у престоници, Историјски архив „Тимочка крајина“ Зајечар представио је јавности своју издавачку делатност. Овом приликом, Архив је окупио и своје цењене сараднике, са којима је београдској публици, претежно Тимочанима и Крајинцима у Београду, представио нека од својих најновијих издања.
Након уводне речи Видака Масловарића, потпредседника Удружења књижевника Србије, присутнима се обратио и председник Удружења Тимочана и Крајинаца у Београду, Родољуб Чучуловић.
У име Историјског архива у Зајечару, реч је најпре преузео директор Велибор Тодоров, који је присутнима представио установу, кључне циљеве и достигнућа у њеном раду током претходних деценија. Након тога, публици су представљена одабрана издања установе, публикована током последњих година. Као аутори публикација, о сегментима издавачке делатности установе говорили су др Валентина Цветковић Ђорђевић, ванредни професор Правног факултета у Београду, Владимир Станковић, новинар, и Бора Димитријевић, археолог у пензији. Цењени сарадници Архива овом приликом су представили публикације „Развој романистике код Срба од средине 19. до средине 20. века“, „Фудбалска енциклопедија Зајечара“ и „Никола Пашић кроз грађу Историјског архива у Зајечару“. Публикације посвећене генералу Николи Цоловићу („Са бојних поља 1912–1918, рукописи генерала“ и „Ратни дневник“), као и књигу „Зајечарски бастиони“, окупљенима су презентовали Агим Јанузи, архивски саветник, и Никола Милутиновић, архивиста и историчар.
Након завршетка представљања, учесници промоције поделили су окупљенима примерке представљених књига, као и других публикација у издању Архива.
Н. М